Universele Aartappel Variëteit Gala: Opbrengs, eenvoud, lang opberging

Aartappels het lank en stewig die plek van die "tweede brood" geneem. Geen moderne familie in baie lande regoor die wêreld kan sonder hierdie knol doen nie.

Met 'n huis of 'n agterplaas probeer baie om tuisgemaakte aartappels te laat groei.

Geen wonder nie, want dit het die beste, in vergelyking met die aangekoopte smaak, word nie deur skadelike middele verwerk om groei te verbeter nie. Veral omdat daar baie geskikte variëteite hiervoor is.

By die keuse van 'n verskeidenheid vir plant, word elkeen gelei deur hul eie kriteria. Maar die beslissende faktore is meestal produktiwiteit, eenvoudige agrotegnologie en pretensieloosheid in versorging, weerstand teen siektes en plae, goeie hougehalte.

Aartappelvariëteite Gala het al hierdie voordele..

Graadnaamgala
Gestasie periode75-80 dae
Stysel inhoud14-16%
Massa van kommersiële knolle100-140 gr
Die aantal knolle in die bostot 25
produktiwiteittot 700 kg / ha
Verbruikersgehaltegoeie smaak, bly matig stewig en verander amper kleur na kook
houvermoë85-90%
Velkleurgeel
Pulp kleurgeel
Voorkeur groeiende strekeregoor Rusland, enige grond
Siektesweerstandvatbaar vir letsels met rhizoctoniosis
Kenmerke van groeireageer goed op natmaak en toediening, 10-12 dae voor oes moet snyplakkers gesny word, dit sal die rakleeftyd van knolle verhoog.
skepperNORIKA GMBH (Duitsland)

Keuringsfunksies

Aartappels kom uit Suid-Amerika. In ons omgewing het ons begin om aktief te groei in die middel van die XIX eeu. Vir die geskiedenis van teling is meer as 11 duisend spesies aartappels geteel.

Variëteit Gala is geteel deur Duitse telers as universeel vir verbouing in enige grond en weerstoestande. Dit is, aartappels van hierdie verskeidenheid kan in enige streek gegroei word.

Daarbenewens het die variëteit verbeterde opbrengs, goeie weerstand teen die meeste siektes en 'n gemiddelde rypwordingstydperk. Hoe om vroeë variëteite aartappels te groei, lees hier.

Waarskuwing. Die grootste voordeel van 'n verskeidenheid gala is aansienlike produktiwiteit. So vanaf een bos kan jy tot 25 aartappels, gemiddeld 10 of 15 stukke, of tot 700 senters per hektaar, kry.

Die tabel hieronder bevat inligting oor die opbrengs van ander vroeë variëteite:

Graadnaamproduktiwiteit
galaVan 1 hektaar kan jy 700 kwintale versamel.
Swart prinsVan 1 hektaar kan jy sowat 100 kwintale versamel.
NevskyVan 1 hektaar ontvang van 400 tot 600 senters.
DarkieOngeveer 480 senters per hektaar word geoes.
RamosVan 1 hektaar kan van 370 tot 420 senters versamel word.
TaisiyaVan 1 hektaar versamel van 430 senters.
Rodrigo450 senters per hektaar.
grille350 - 600 senters per hektaar.
Rooi FantasieJy kan van 180 tot 320 vierkante per hektaar versamel.
Svitanok Kiev200-300 senters per hektaar.
gourmet'N Gemiddelde van 400 senters per hektaar.
Aartappelgala behoort aan die variëteite met 'n gemiddelde termyn van rypwording van knolle.

As jy vroeër of later rasse benodig, nooi ons jou uit om hul eie eienskappe in die betrokke dele van die werf te vergewis. Ons bied u aandag aan supérate en laat ryp aartappelvariëteite.

Aartappelkultivar Gala: beskrywing en foto

Gala aartappels word geklassifiseer as medium vroeë rasse, volle rypwording duur 65 ㅡ 80 dae.

Die knolle is meestal glad ovaal, met 'n klein aantal oë. Die skil is geel, binne-in die knol is ook geel. Die gemiddelde gewig van een knol 70 ㅡ 120 gram.

Helder fotogalery van Aartappelgala:

Hierdie aartappel is 'n tafel. Dit het goeie smaak. Wanneer kook nie verkrummel nie en nie kleur verander nie. In die samestelling van knolle, 'n klein hoeveelheid stysel (12 ㅡ 14%) en 'n hoë inhoud van karoteen.

As gevolg van die korrekte vorm en 'n klein hoeveelheid skade, is Gala aartappels geskik vir meganiese peeling. Gala knolle is bestand teen meganiese skade. Dit vergemaklik vervoer en maak moontlik gemeganiseerde oes.

Die tabel hieronder bevat data vir ander medium-vroeë rasse ter vergelyking:

GraadnaamMassa van kommoditeitsknolle (gram)houvermoë
Labella78-10298%
Koningin Anne80-15092%
Tiras116-14093%
Gypsy vrou100-13092%
Tuscany90-12593%
Laura90-15090%
kroon100-13096%
Lileya100-20090%
Beau90-16597%
Natasha95-13593%

Verbouing en berging

Landbouverbouing van hierdie verskeidenheid is eenvoudig. Plantmateriaal word klein gekies. Vir beter ontkieming word saad verhit> in die son 2-3 dae voor plant. Die optimale plantdiepte is 10-15 cm, en die afstand tussen die gate is ongeveer 75 cm. Die ontwikkeling van die wortelsisteem word vergemaklik deur die bedekking van jong lote met die grond.

Groter opbrengste word behaal deur oorvloedige water.. Maar die tipe grond kan enige wees. Dit is nuttig om kunsmis te maak. Vir 'n goeie resultaat is dit genoeg om die aartappels tydens die tweede helling te voer, en tydens die plant kan jy ook kunsmis op die grond toedien.

Gewoonlik verskyn na die plant lote byna gelyktydig. Die plant groei nie veel nie. Bose van medium hoogte met half regop stamme. Dit is handig om saad aartappels te verwerk met spesiale oplossings teen plae en om groei te verbeter.

Daar is baie maniere om aartappels te groei. Ons het vir jou baie interessante artikels oor die Hollandse tegnologie voorberei, aartappels in sakke en vate gekweek.

Dit is belangrik. 10 ㅡ 12 dae voor oes, verwyder die toppe. Dit sal die rakleeftyd van knolle verhoog.

Gala variëteit word goed gehou in die winter. Tot 90% van wortelgewasse, met die regte keuse van plek en die skep van sekere toestande, bly tot die lente.

Siektes en plae

Aartappelgala is baie bestand teen baie siektes en verslaan die Colorado-aartappelkewer. Dit is swak vatbaar vir kanker, skurfte, Fusarium, Verticilliose, Alternaria.

Mees kwesbaar vir skade deur rhizoctoniosis. Hierdie swamsiekte raak die stam in die onderste deel en die wortels. Dit is beter om te voldoen aan voorkomende maatreëls om die siekte te bekamp. Dit is, periodiek verwerk die stamme met spesiale voorbereidings.

Dit is ook die moeite werd om gereeld die aartappelbosse te kontroleer vir die teenwoordigheid van gedraaide blare. Twisting word veroorsaak deur 'n virus. Knolle van die geaffekteerde bos kan geëet word, maar moet nie as saad gebruik word nie, om nie die virus te versprei nie.

Soms kom laatroes in aartappel voor. Dit is ook die beste om profylacties spesiale middele te hanteer.

As probleme ontstaan, sal bespuiting met swamdoders, onkruiddoders en insekdoders help.

Aartappelvariëteite Gala geskik vir verbouing in enige grond. Gee 'n goeie, talle oes.. Dit het uitstekende smaak eienskappe.

Die verskeidenheid is bestand teen baie siektes. Maklik omgee en geskik vir verbouing en op industriële skaal en in die omstandighede om te gee. Sal vrolike veroudering en lang raklewe verheug.

Ten spyte van die goeie weerstand van die variëteit tot die nederlaag van die Colorado-aartappelkewer, kan jy nuttige inligting vind oor effektiewe maatreëls om dit te bekamp.

Lees alles oor folk remedies en chemikalieë.

Die mees effektiewe middels is:

  • Akhtar.
  • Regent.
  • Corado.
  • Prestige.

Ons stel ook voor dat u vertroud is met ander variëteite aartappels wat verskillende rypwordende terme het:

Vroeë rypwordingdie midlaat rypwording
ligaDie reusNikulinskiy
MilenaJankaAsterix
Ealhmund van KentLila mistkardinale
SerpanokajourSlawiese
Die potDesireeRocco
rosanaSantanaIvan da Marya
ArtemisTuscanyPicasso